Kargo ve Teslimat Bilgileri

Son Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2024

Siparişleriniz Aras Kargo aracılığıyla adresinize gönderilmektedir. Teslimat süresi, sipariş onayı mailinden sonra Aras Kargo'nun belirttiği süreler kadardır. Bu süre en fazla on gün uzatılabilir, ancak önceden yazılı olarak veya bir sürekli veri taşıyıcısıyla bilgi verilmelidir. Siparişlerinizin kargo durumunu "Siparişlerim" bölümünden takip edebilirsiniz. Cumartesi günü saat 10:00'dan sonra verilen siparişler, takip eden ilk iş gününde kargoya verilir.

Gecikmeler, kargo şirketinin haftada bir gün teslimat yaptığı bölgelerde, sevk bilgilerindeki hatalar, sosyal olaylar veya doğal afetler gibi durumlarda meydana gelebilir. Bu tür gecikmelerden Promosyonbank sorumlu tutulamaz. Eğer ürün başka bir kişiye veya kuruluşa teslim edilecekse ve teslimatı kabul edilmezse veya sevk bilgilerinde hata varsa, ekstra kargo ücretleri Promosyonbank'a yüklenemez.

Zarar görmüş paketler teslim alınmamalı ve kargo şirketi yetkilisine tutanak tutturulmalıdır. Eğer kargo şirketi yetkilisi paketin hasarlı olmadığı görüşünde ise, paketin açılarak ürünlerin hasarsız olduğunun kontrol ettirilmesi ve durumun tutanakla tespit edilmesi gerekmektedir. Paket Alıcı tarafından teslim alındıktan sonra, kargo şirketinin görevini tam olarak yerine getirdiği kabul edilir. Zararlı paket kabul edilmediyse ve tutanak tutulduysa, durum en kısa sürede Promosyonbank'a [email protected] adresine tutanak eklenerek bildirilmelidir.